Po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku w związku z wydarzeniami, które rozegrały się w 1952 w Dhace, w stolicy Bangladeszu.

W tym dniu odbyła się demonstracja studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Niestety pięciu studentów w trakcie tego wydarzenia zostało zabitych.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma podkreślić znaczenie ochrony języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone. Jest również formą przypomnienia o różnorodności językowej na świecie, podkreśleniem wartości języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego, a przede wszystkim podkreśleniem dbałości o polszczyznę i poprawne zachowania językowe.

W ramach obchodów w naszej szkole promowane są kampanie społeczno- edukacyjne : „Ojczysty- dodaj do ulubionych”, której zadaniem jest kształtowanie twórczych i odpowiedzialnych postaw wobec języka polskiego, budowanie kompetencji językowych, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym. Druga pt.: „Ty mówisz - ja czuję. Dobre słowo - lepszy świat” jest hasłem przewodnim kampanii Rady Języka Polskiego mającej na celu zwrócenie uwagi na jakość komunikacji publicznej i prywatnej. Ma na celu uzmysłowienie odbiorcom, że język, którego używamy tworzy świat, w jakim żyjemy. Język wpływa na relacje między ludźmi, a niefortunnie dobranym słowem można zranić drugiego człowieka. Słowa służą nie tylko do przekazywania wiadomości, lecz także do budowania dobrych stosunków między ludźmi. Językowa komunikacja polega na wymianie i wzajemności, byciu empatycznym i uważnym wobec innych.

W tym dniu prowadzone były zajęcia języka polskiego z wykorzystaniem okolicznościowego scenariusza, który przybliżył ideę Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ukazał historię języka polskiego na tle innych, zwrócił uwagę na piękno i bogactwo rodzimego języka.

Uczniowie klas starszych z okazji święta, mogli skorzystać z Poradni Językowej, prowadzonej przez uczniów z klasy 5D, by sprawdzić swoją znajomość zasad poprawności ortograficznej, wyszukiwać i dokonywać korekty błędów składniowych, stylistycznych, w przygotowanych dla nich ”Potyczkach z polszczyzną” czyli różnorodnych quizach, grach językowych, zadaniach, ciekawostkach frazeologicznych. Należy dopowiedzieć, że uczniowie naszej szkoły stali się wzorowymi użytkownikami języka polskiego, którzy dbają o zastępowanie form obcojęzycznych - polskimi wyrazami.

 

Beata Czechowska- Siudak

 

..


herb bytomia 230


 

Kontakt

Sekretariat szkoły czynny
od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7:00 do 15:00

ul. Łużycka 12a, 41-902 Bytom

telefony:  
(32) 280-05-50
(32) 289-33-33
fax (32) 280-00-69

e-mail: sekretariat @ sp51.bytom.pl
id. e-PUAP: SP51Bytom

Poziom zanieczyszczeń 

Odwiedza nas.

Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.

Mała Galeria

mala_galeria001.jpg

Cyfrowobezpieczni.pl

Szkoła w programie
Cyfrowobezpieczni.pl
Bezpieczna Szkoła Cyfrowa
cyfrowobez logo

 

,


Stara wersja witryny dostepna pod adresem:
www.old.sp51.bytom.pl

 

 


 

 

INTEGRACJA

    W Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu kształcenie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zawsze było bliskie sercu osób kierujących pracą szkoły i pracujących w niej nauczycieli.

BIBLIOTEKA SZKOLNA

    Biblioteka szkolna w swych zbiorach posiada książki o różnej tematyce, tak, aby zaspokoić gust wszystkich czytelników. Należą do nich m.in.: powieści przeznaczone dla dzieci i młodzieży: obyczajowe, przygodowe, historyczne oraz bogaty wybór bajek i baśni.

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO

Daty rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktycznych wraz z przerwami w roku szkolnym 2023/2024.

Europejski Fundusz Społeczny


Projekty sponsorowane przez EFS.

Klasy 1-3


Najświeższe wiadomości z szkolnego życia maluszków

Plan lekcji


Plan lekcji wszystkich klas.PROJEKTY EDUKACYJNE

Bierzemy udział w wielu projektach edukacyjnych, zapraszamy do zapoznania się z szczegółami.

AKADEMIA RODZICA

Kilka porad dla rodziców...

JADŁOSPIS

Co dziś dobrego na stołówce?

Zdrowe i smaczne dania z naszej stołówki...

SZKOŁA W PILOTAŻU PROGRAMOWANIA

Pilotaż wnosi do programu nauczania tematykę programowania. Zapozna uczniów z elementarnymi podstawami programowania opartymi na specjalnie stworzonych językach programowania dla dzieci.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com