ŚWIĘTO CZYTELNICTWA
- czyli XI EDYCJA „ NARODOWEGO CZYTANIA”
w SP 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu.
W XI odsłonie Ogólnopolskiej Akcji pt „Narodowe Czytanie” przewodnią lekturą wybraną przez parę prezydencką były „Ballady i romanse”- autorstwa Adama Mickiewicza, które zapoczątkowały 200 lat temu epokę romantyzmu
w literaturze polskiej.
Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował słowa przesłania, zachęcając do współtworzenia akcji :
„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury (..)
Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich, polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą. Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie i żeby, jak zawsze, było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa”.
Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2012 r. przez Bronisława Komorowskiego i jego żonę Annę Komorowską, a pomysłodawczynią była Agnieszka Celeda- dyrektor Biura Kultury.
I edycja Akcji rozpoczęła się lekturą „ Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
W kolejnych odsłonach przysłuchiwano się - „ Zemście” A. Fredry, „Trylogii”
H. Sienkiewicza, „Lalce” B. Prusa, ”Quo vadis” H. Sienkiewicza, „Weselu” S. Wyspiańskiego. Natomiast „Narodowe Czytanie” w 2018 r. miało charakter wyjątkowy, ponieważ kampania czytelnictwa związana była z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a lekturą przewodnią było „Przedwiośnie” S. Żeromskiego. W kolejnym roku poświęcono uwagę nowelom autorstwa E. Orzeszkowej, M. Konopnickiej, B. Prusa, B. Schulza, S. Żeromskiego
i H. Rzewuskiego.
W IX odsłonie Kampanii promującej czytelnictwo w Polsce, odczytano karty dramatu J. Słowackiego pt „Balladyna”. Natomiast w ubiegłym roku pochylono się nad komedią pt „Moralność Pani Dulskiej”autorstwa Gabrieli Zapolskiej.
W Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi po raz jedenasty miała miejsce Ogólnopolska Akcja pt „ Narodowe Czytanie”, która poprzedzona została wprowadzeniem uczniów do historii epoki romantyzmu, wskazaniu znaczenia dla literatury i historii, ciekawostek związanych z sylwetką wieszcza Adama Mickiewicza. Następnie uczniowie klas ósmych i siódmych wysłuchali ballad pt „ Świtezianka”oraz „Lilije” w wykonaniu uczennic z klas :7 a - Kingi Wojtanowskiej i Magdaleny Piskoń; z klasy 7 b - Wiktorii Niedźwiedź oraz Eulalii Grabowskiej;
z kl 8 f-Zuzanny Jamroż i Oliwii Stefańskiej. Po tej części uczniowie pracując w grupach tworzyli prace plastyczne- stop klatki, będące ilustracją wysłuchanych ballad.
Kolejnym wydarzeniem związanym z kampanią był udział uczniów w debacie pt- „Czy należy być odpowiedzialnym za swoje słowa i czyny? Czy istnieje wina bez kary?, której moderatorem była koordynatorka Ogólnopolskiej Akcji- P. Beata Czechowska- Siudak.
B. Czechowska- Siudak