ŚWIĘTO CZYTELNICTWA
- czyli XI EDYCJA „ NARODOWEGO CZYTANIA”
w SP 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu.

W XI odsłonie Ogólnopolskiej Akcji pt „Narodowe Czytanie” przewodnią lekturą wybraną przez parę prezydencką były „Ballady i romanse”- autorstwa Adama Mickiewicza, które zapoczątkowały 200 lat temu epokę romantyzmu
w literaturze polskiej.

Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował słowa przesłania, zachęcając do współtworzenia akcji :

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury (..)
Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich, polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą. Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie i żeby, jak zawsze, było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa”.

Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2012 r. przez Bronisława Komorowskiego i jego żonę Annę Komorowską, a pomysłodawczynią była Agnieszka Celeda- dyrektor Biura Kultury.
I edycja Akcji rozpoczęła się lekturą „ Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
W kolejnych odsłonach przysłuchiwano się - „ Zemście” A. Fredry, „Trylogii”
H. Sienkiewicza, „Lalce” B. Prusa, ”Quo vadis” H. Sienkiewicza, „Weselu” S. Wyspiańskiego. Natomiast „Narodowe Czytanie” w 2018 r. miało charakter wyjątkowy, ponieważ kampania czytelnictwa związana była z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a lekturą przewodnią było „Przedwiośnie” S. Żeromskiego. W kolejnym roku poświęcono uwagę nowelom autorstwa E. Orzeszkowej, M. Konopnickiej, B. Prusa, B. Schulza, S. Żeromskiego
i H. Rzewuskiego.
W IX odsłonie Kampanii promującej czytelnictwo w Polsce, odczytano karty dramatu J. Słowackiego pt „Balladyna”. Natomiast w ubiegłym roku pochylono się nad komedią pt „Moralność Pani Dulskiej”autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

W Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi po raz jedenasty miała miejsce Ogólnopolska Akcja pt „ Narodowe Czytanie”, która poprzedzona została wprowadzeniem uczniów do historii epoki romantyzmu, wskazaniu znaczenia dla literatury i historii, ciekawostek związanych z sylwetką wieszcza Adama Mickiewicza. Następnie uczniowie klas ósmych i siódmych wysłuchali ballad pt „ Świtezianka”oraz „Lilije” w wykonaniu uczennic z klas :7 a - Kingi Wojtanowskiej i Magdaleny Piskoń; z klasy 7 b - Wiktorii Niedźwiedź oraz Eulalii Grabowskiej;
z kl 8 f-Zuzanny Jamroż i Oliwii Stefańskiej. Po tej części uczniowie pracując w grupach tworzyli prace plastyczne- stop klatki, będące ilustracją wysłuchanych ballad.
Kolejnym wydarzeniem związanym z kampanią był udział uczniów w debacie pt- „Czy należy być odpowiedzialnym za swoje słowa i czyny? Czy istnieje wina bez kary?, której moderatorem była koordynatorka Ogólnopolskiej Akcji- P. Beata Czechowska- Siudak.

 B. Czechowska- Siudak

1.jpg12.jpg11.jpg9.jpg6.jpg10.jpg14.jpg8.jpg7.jpg2.jpg4.jpg3.jpg13.jpg5.jpg15.jpg

..


herb bytomia 230


 

Kontakt

Sekretariat szkoły czynny
od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7:00 do 15:00

ul. Łużycka 12a, 41-902 Bytom

telefony:  
(32) 280-05-50
(32) 289-33-33
fax (32) 280-00-69

e-mail: sekretariat @ sp51.bytom.pl

Poziom zanieczyszczeń 

Odwiedza nas.

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Mała Galeria

mala_galeria001.jpg

Cyfrowobezpieczni.pl

Szkoła w programie
Cyfrowobezpieczni.pl
Bezpieczna Szkoła Cyfrowa
cyfrowobez logo

 

,


Stara wersja witryny dostepna pod adresem:
www.old.sp51.bytom.pl

 

 


 

 

INTEGRACJA

    W Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu kształcenie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zawsze było bliskie sercu osób kierujących pracą szkoły i pracujących w niej nauczycieli.

BIBLIOTEKA SZKOLNA

    Biblioteka szkolna w swych zbiorach posiada książki o różnej tematyce, tak, aby zaspokoić gust wszystkich czytelników. Należą do nich m.in.: powieści przeznaczone dla dzieci i młodzieży: obyczajowe, przygodowe, historyczne oraz bogaty wybór bajek i baśni.

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO

Daty rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktycznych wraz z przerwami w roku szkolnym 2017/2018.

Europejski Fundusz Społeczny


Projekty sponsorowane przez EFS.

Klasy 1-3


Najświeższe wiadomości z szkolnego życia maluszków

Plan lekcji


Plan lekcji wszystkich klas.PROJEKTY EDUKACYJNE

Bierzemy udział w wielu projektach edukacyjnych, zapraszamy do zapoznania się z szczegółami.

AKADEMIA RODZICA

Kilka porad dla rodziców...

JADŁOSPIS

Co dziś dobrego na stołówce?

Zdrowe i smaczne dania z naszej stołówki...

SZKOŁA W PILOTAŻU PROGRAMOWANIA

Pilotaż wnosi do programu nauczania tematykę programowania. Zapozna uczniów z elementarnymi podstawami programowania opartymi na specjalnie stworzonych językach programowania dla dzieci.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com