NARODOWE CZYTANIE 2020 – IX EDYCJA

w SP nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu

„Balladyna Juliusza Słowackiego jest elementem naszej tożsamości, polskiej kultury i polskiej duszy” - powiedział w sobotę 5.09.2020 r. w warszawskim Ogrodzie Saskim prezydent RP Andrzej Duda i wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser- Dudą zainaugurował kolejną już - IX edycję Narodowego Czytania, która jest ogólnopolską akcją publicznego czytania dzieł polskiej kultury pod patronatem pary prezydenckiej. Z tej też okazji skierował specjalne przesłanie zachęcające do udziału w akcji:

„- Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy.Jestem przekonany, że ten wyjątkowy utwór, którego inscenizacje trwale zapisały się w historii polskiego teatru, my także przeczytamy na wiele różnych i oryginalnych sposobów, które są stałym walorem Narodowego Czytania i poprzez tę akcję współtworzą ją Polacy- w różnym wieku, w różnych miejscach w Polsce i na całym świecie”.

Dziewiąta już z kolei edycja Narodowego Czytania ma na celu popularyzowanie czytelnictwa,zachęcenie do lektury klasyków narodowej literatury, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę . Po raz pierwszy odbyła się w 2012 roku i zainicjował ją prezydent Bronisław Komorowski wraz z żoną Anną Komorowską, a pomysłodawcą przedsięwzięcia była Agnieszka Celeda- dyrektor Biura Kultury. Ogólnopolską akcję rozpoczęto lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach czytano kolejno następujące utwory:dzieło Aleksandra Fredry - ” Zemstę”, „Trylogię”Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a w ubiegłym roku nowele autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Henryka Rzewuskiego.

„Balladyna”- jest jednym z najbardziej znanych dramatów okresu romantyzmu, a została napisana podczas pobytu Juliusza Slowackiego w Szwajcarii w 1834 roku. Poeta pragnął stworzyć dzieło, które będzie odwołaniem do tradycji ludowej, o czym wspominał w liście do matki z 18.12.1834 r. - na wzór starej ballady. Miało to być jedno z sześciu dzieł „ w rodzaju Ariosta” o charakterze baśni, w której dobro zmaga się ze złem, z elementami ironii i zachowaniem dystansu, pozbawione jednoznacznych odwołań do historii z jednoczesnym ukazaniem prawd ponadczasowych.Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona w tle historia o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie to opowieść o żądzy władzy i niepohamowanych ambicjach, które popychają do najokrutniejszych postępków, to historia wielkiej namiętności i nieoczekiwanej zdrady.To również ukazanie tragicznej walki człowieka z przeznaczeniem, którego nie można zmienić.

W naszej szkole również po raz dziewiąty odbyła się edycja Ogólnopolskiej Akcji pt „Narodowe Czytanie”, która ze względów pandemicznych przybrała formę on- line. W trzech odsłonach nauczyciele : Pan Jakub Kołodziejczyk,Pan Łukasz Golus i uczniowie z kl. 7 d -Julia Ślusarczyk, Małgorzata Walczyk; z kl. 7 e- Alicja Zdebik, Jakub Steckiewicz, Oliwia Sikora, Anna Rojowska odczytali fragmenty „Balladyny” skupiając się ukazaniu aspektu humorystycznego bohaterów i aspektu baśniowego, który doprowadził w kolejnych scenach do zawiązania akcji i brutalnych przejawów żądzy władzy przez bohaterów.

Po wysłuchaniu nagrania uczniowie klas siódmych i ósmych na zajęciach plastyki i języka polskiego skupią się na wykonaniu projektów kostiumów bohaterów oraz projektów plakatów reklamujących przedstawienie pt „ Balladyna”.

Opiekę merytoryczną w tegorocznym Narodowym Czytaniu sprawowała nauczycielka języka polskiego Pani Beata Czechowska – Siudak.

https://www.youtube.com/watch?v=OFQu2m_88gw&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=KJj73hHoCoA&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=pulEcLe2sDk

,

1.jpg4.jpg3.jpg

..


herb bytomia 230


 

Kontakt

Sekretariat szkoły czynny
od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7:00 do 15:00

ul. Łużycka 12a, 41-902 Bytom

telefony:  
(32) 280-05-50
(32) 289-33-33
fax (32) 280-00-69

e-mail: sekretariat @ sp51.bytom.pl

Poziom zanieczyszczeń 

Odwiedza nas.

Odwiedza nas 91 gości oraz 0 użytkowników.

Mała Galeria

mala_galeria001.jpg

Cyfrowobezpieczni.pl

Szkoła w programie
Cyfrowobezpieczni.pl
Bezpieczna Szkoła Cyfrowa
cyfrowobez logo

 

,


Stara wersja witryny dostepna pod adresem:
www.old.sp51.bytom.pl

 

 


 

 

INTEGRACJA

    W Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu kształcenie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zawsze było bliskie sercu osób kierujących pracą szkoły i pracujących w niej nauczycieli.

BIBLIOTEKA SZKOLNA

    Biblioteka szkolna w swych zbiorach posiada książki o różnej tematyce, tak, aby zaspokoić gust wszystkich czytelników. Należą do nich m.in.: powieści przeznaczone dla dzieci i młodzieży: obyczajowe, przygodowe, historyczne oraz bogaty wybór bajek i baśni.

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO

Daty rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktycznych wraz z przerwami w roku szkolnym 2017/2018.

Europejski Fundusz Społeczny


Projekty sponsorowane przez EFS.

Klasy 1-3


Najświeższe wiadomości z szkolnego życia maluszków

Plan lekcji


Plan lekcji wszystkich klas.PROJEKTY EDUKACYJNE

Bierzemy udział w wielu projektach edukacyjnych, zapraszamy do zapoznania się z szczegółami.

AKADEMIA RODZICA

Kilka porad dla rodziców...

JADŁOSPIS

Co dziś dobrego na stołówce?

Zdrowe i smaczne dania z naszej stołówki...

SZKOŁA W PILOTAŻU PROGRAMOWANIA

Pilotaż wnosi do programu nauczania tematykę programowania. Zapozna uczniów z elementarnymi podstawami programowania opartymi na specjalnie stworzonych językach programowania dla dzieci.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com