Czytanie książek ma niezwykle ważny wpływ na rozwój dzieci i młodzieży. To dzięki kompetencjom czytelniczym osiągają sukcesy w szkole, a w późniejszym życiu potrafią przezwyciężyć trudności i porażki. Uczniowie, którzy dużo czytają mają bogaty zasób słownictwa, z łatwością wchodzą w relacje interpersonalne i nazywają swoje uczucia i wrażenia. Czytanie rozwija wyobraźnię, poprawia pamięć i skupienie oraz ma działanie odstresowujące i uspokajające. Ponadto kształtuje osobowość, stymuluje mózg i rozwija wrażliwość na otaczające środowisko i świat.
W celu ukazania tak ważnego aspektu na rozwój uczniów - w naszej szkole w dniu 6.12.2019 roku wśród uczniów klas 4-8 odbył się Happening Czytelniczy, który miał złożony charakter.
W tym dniu uczniowie wraz z nauczycielami języka polskiego przy filiżance herbaty i ciasteczkach mieli możliwość wysłuchać i przeczytać w epopei narodowej pt „Pan Tadeusz” na temat sposobów przygotowywania staropolskich potraw i dań, dokonywali objaśnień wyrazów niezrozumiałych, a następnie układali staropolskie menu.
Natomiast w trakcie przerw mogli wziąć udział w projekcie pt „Uwolnij książkę” - „Bookcrossing”, która polegała na przyniesieniu książki i zamienieniu jej na inną lub pozostawieniu jej. Ponadto czas przerw mogli spędzić podchodząc do stolika czytelniczego, skąd mogli wybierać książki i oddać się lekturze.
Inną formę akcji czytelniczej przeprowadzili uczniowie z klasy 6e umieszczając przed budynkiem SP nr 51 napisy - znane cytaty i sentencje z lektur oraz ulubionych książek.
Ten dzień był niezapomniany dzięki wielkiej pomocy nauczycieli języka polskiego, uczniów i rodziców, którzy bardzo aktywnie przyłączyli się do Akcji Czytelniczej.
Serdecznie dziękuję za wszelką pomoc i w przyszłym semestrze kontynuujemy Akcję Czytelniczą.
Pomysłodawca i koordynator Akcji Czytelniczej Beata Czechowska - Siudak