Po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku w związku z wydarzeniami, które rozegrały się w 1952 w Dhace, w stolicy Bangladeszu.
W tym dniu odbyła się demonstracja studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Niestety pięciu studentów w trakcie tego wydarzenia zostało zabitych.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma podkreślić znaczenie ochrony języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone. Jest również formą przypomnienia o różnorodności językowej na świecie, podkreśleniem wartości języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego, a przede wszystkim podkreśleniem dbałości o polszczyznę i poprawne zachowania językowe.
W ramach obchodów w naszej szkole promowane są kampanie społeczno- edukacyjne : „Ojczysty- dodaj do ulubionych”, której zadaniem jest kształtowanie twórczych i odpowiedzialnych postaw wobec języka polskiego, budowanie kompetencji językowych, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym. Druga pt.: „Ty mówisz - ja czuję. Dobre słowo - lepszy świat” jest hasłem przewodnim kampanii Rady Języka Polskiego mającej na celu zwrócenie uwagi na jakość komunikacji publicznej i prywatnej. Ma na celu uzmysłowienie odbiorcom, że język, którego używamy tworzy świat, w jakim żyjemy. Język wpływa na relacje między ludźmi, a niefortunnie dobranym słowem można zranić drugiego człowieka. Słowa służą nie tylko do przekazywania wiadomości, lecz także do budowania dobrych stosunków między ludźmi. Językowa komunikacja polega na wymianie i wzajemności, byciu empatycznym i uważnym wobec innych.
W tym dniu prowadzone były zajęcia języka polskiego z wykorzystaniem okolicznościowego scenariusza, który przybliżył ideę Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ukazał historię języka polskiego na tle innych, zwrócił uwagę na piękno i bogactwo rodzimego języka.
Uczniowie klas starszych z okazji święta, mogli skorzystać z Poradni Językowej, prowadzonej przez uczniów z klasy 5D, by sprawdzić swoją znajomość zasad poprawności ortograficznej, wyszukiwać i dokonywać korekty błędów składniowych, stylistycznych, w przygotowanych dla nich ”Potyczkach z polszczyzną” czyli różnorodnych quizach, grach językowych, zadaniach, ciekawostkach frazeologicznych. Należy dopowiedzieć, że uczniowie naszej szkoły stali się wzorowymi użytkownikami języka polskiego, którzy dbają o zastępowanie form obcojęzycznych - polskimi wyrazami.
Beata Czechowska- Siudak