Nasza szkoła wzięła udział w Trzyletnim MIEJSKIM PROJEKCIE EDUKACJI KULTURALNEJ "POKŁADY KULTURY". Pod koniec pierwszego roku, w którym nauczyciele odbyli szereg inspirujących warsztatów, odbył się konkurs na program Edukacji Kulturalnej, jaki chcielibyśmy zrealizować w swoich placówkach. Zwyciężyliśmy w kategorii wiekowej: klasy IV-VIII z autorskim programem KUFER KULTURALNY.

Zatem w październiku szkolny projekt "Kufer Kulturalny" wraz z czterema liderkami: Aleksandra Ratajczak, Rosanna Pasek, Renata Biszko i Beata Budzińska wystartował w dwóch warsztatach prowadzonych przez Basię Kozłowską , która stworzyła przestrzeń do rozmowy o uczuciach i sposobach ich wyrażania. "Następnie uczestnicy podczas pracy w grupach zredagowali krótkie historyjki, które przełożyli na język ciała. Efekty swojej pracy sfotografowali i dzięki aplikacjom mobilnym zamienili w kolaże". W listopadzie - poszukiwania miejsc magicznych w najbliższej okolicy zakończyły się tworzeniem filmów poklatkowych. Tworzenie - działanie, zaangażowanie i odnoszenie się do tego co najbliżej - JA i MOJA okolica, mały świat, który jest przecież centrum naszego wszechświata. Tutaj wszystko się zaczyna, zaczyna się podróż w głąb siebie w poszukiwanie swojego JA. Jeszcze w październiku udało się młodzieży odwiedzić CSW Kronikę, wystawę „Zobacz Słońce z zamkniętymi oczami” i uczestniczyć w warsztacie, podczas którego uczyli się interpretacji - brania dla siebie, odczuwania tego co zaproponowali twórcy. Dziewczyny wyjątkowo dzielnie walczyły z covidowymi przeszkodami. Udowodniły, że nie trzeba tracić kontaktu ze sztuką mimo izolacji i zorganizowały udział młodzieży w dwóch spektaklach online.

W ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK TERAZ zobaczyli spektakl "Greta i ostatni wieloryb", po którym Ola Drzazga

przeprowadziła zajęcia, podczas których uczniowie "(...)mieli okazję do rozmowy na temat spektaklu, podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, co było znakomitym przygotowaniem do redagowania recenzji i doskonałą okazją do refleksji na temat ochrony środowiska i odpowiedzialności za nie człowieka. W czasie zajęć powstały też prace plastyczne, przedstawiające fragmenty sztuki, które najbardziej utkwiły młodym widzom w pamięci". W listopadzie uczestnicy projektu zobaczyli spektakl „Ronja, córka zbójnika” przygotowany przez

Teatr Powszechny

. "W spektaklu poruszone zostały bliskie dzieciom tematy: konflikt pokoleń, pierwsza miłość, bunt, dojrzewanie do podejmowania samodzielnych decyzji". Ola Drzazga, podczas kolejnego warsztatu, umiejętnie połączyła treść spektaklu z lekturą szkolną "Ten obcy" i stworzyła przestrzeń do rozważań na temat dobra i zła, kondycji moralnej postaci i asertywności. "Uczestnicy wykonali przy pomocy telefonów i materiałów plastycznych figurki przedstawiające bohaterów i korzystając z nich odegrali scenki dramowe, ukazujące zachowania asertywne". Wszystkie tematy spiął udział uczestników w wykładzie i warsztacie „Sztuka śmieci, czyli gra resztkami” z zakresu filozofii sztuki, ekologii oraz społecznej odpowiedzialności, z elementami wprowadzającymi tematykę gospodarki obiegu zamkniętego organizowanych przez

BECEK Bytomskie Centrum Kultury

. "Wykład i warsztaty , podczas których uczniowie odbyli podróż do świata sztuki dawnej i współczesnej, pojmowanej tradycyjnie i tworzonej przy pomocy tradycyjnych środków, a także tej bardziej awangardowej, tworzonej z wykorzystaniem nieoczywistych materiałów. Prowadząca stworzyła przestrzeń do dyskusji na temat środków wyrazu użytych przez artystów, interpretacji ich dzieł, a przede wszystkim przesłania, które te dzieła ze sobą niosą. Wszystko to miało na celu zmuszenie uczniów do refleksji na temat odpowiedzialności człowieka za środowisko i zainspirowania ich do stworzenia własnych dzieł sztuki z wykorzystaniem różnego rodzaju odpadów".

Trzy miesiące, w tym dwa w edukacji zdalnej i tyle wydarzeń i aktywności.

Kiedy w 2019 roku rozpoczynaliśmy nasz projekt nie bylibyśmy w stanie wyobrazić sobie planowania udziału dzieci i młodzieży w kulturze, zapraszania ich do procesu tworzenia - online! Dziś przecieramy szlak w zupełnie nowym kierunku - być może teraz, tym bardzie,j tego rodzaju działania mogą wspierać nas w stymulowaniu procesu "wzrastania ku człowieczeństwu" (prof. K.Olbrycht)...

11.jpg9.jpg7.jpg10.jpg1.jpg6.jpg8.jpg5.jpg2.jpg3.jpg4.jpg12.jpg

..


herb bytomia 230


 

Kontakt

Sekretariat szkoły czynny
od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7:00 do 15:00

ul. Łużycka 12a, 41-902 Bytom

telefony:  
(32) 280-05-50
(32) 289-33-33
fax (32) 280-00-69

e-mail: sekretariat @ sp51.bytom.pl
id. e-PUAP: SP51Bytom

Poziom zanieczyszczeń 

Odwiedza nas.

Odwiedza nas 53 gości oraz 0 użytkowników.

Mała Galeria

mala_galeria001.jpg

Cyfrowobezpieczni.pl

Szkoła w programie
Cyfrowobezpieczni.pl
Bezpieczna Szkoła Cyfrowa
cyfrowobez logo

 

,


Stara wersja witryny dostepna pod adresem:
www.old.sp51.bytom.pl

 

 


 

 

INTEGRACJA

    W Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu kształcenie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zawsze było bliskie sercu osób kierujących pracą szkoły i pracujących w niej nauczycieli.

BIBLIOTEKA SZKOLNA

    Biblioteka szkolna w swych zbiorach posiada książki o różnej tematyce, tak, aby zaspokoić gust wszystkich czytelników. Należą do nich m.in.: powieści przeznaczone dla dzieci i młodzieży: obyczajowe, przygodowe, historyczne oraz bogaty wybór bajek i baśni.

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO

Daty rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktycznych wraz z przerwami w roku szkolnym 2023/2024.

Europejski Fundusz Społeczny


Projekty sponsorowane przez EFS.

Klasy 1-3


Najświeższe wiadomości z szkolnego życia maluszków

Plan lekcji


Plan lekcji wszystkich klas.PROJEKTY EDUKACYJNE

Bierzemy udział w wielu projektach edukacyjnych, zapraszamy do zapoznania się z szczegółami.

AKADEMIA RODZICA

Kilka porad dla rodziców...

JADŁOSPIS

Co dziś dobrego na stołówce?

Zdrowe i smaczne dania z naszej stołówki...

SZKOŁA W PILOTAŻU PROGRAMOWANIA

Pilotaż wnosi do programu nauczania tematykę programowania. Zapozna uczniów z elementarnymi podstawami programowania opartymi na specjalnie stworzonych językach programowania dla dzieci.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com