Akcja „BohaterON” x MŁODE GŁOWY w Twojej Szkole 2024"
To już drugie spotkanie z akcją BohaterON w Twojej szkole, w której brali udział uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych. Stanowi ona część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej, mającej na celu upamiętnienie ( w tym roku 80 rocznicy) wybuchu Powstania Warszawskiego, uhonorowanie jego uczestników,edukację społeczeństwa, promowanie patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku oraz udzielanie bezpośredniej pomocy uczestnikom Powstania Warszawskiego. Ponadto wnosi ona aspekt edukacyjny, gdyż jej celem jest budowanie wrażliwości społecznej. Należy nadmienić, że organizatorzy akcji „ BohaterON” połączyli działania z projektem „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej”, dzięki czemu wiedza historyczna została połączona z tematami ważnymi dla współczesnych, młodych ludzi, jak również zadbano o ich dobrostan emocjonalny.
Podstawę zajęć warsztatowych tegorocznej edycji stanowiło opowiadanie pt „Tajemniczy pamiętnik” autorstwa Magdaleny Górskiej, które łączy współczesność i historię, a każda strona tajemniczego pamiętnika wskazuje, że nawet w obliczu cierpienia, można odnaleźć nadzieję. Uczniowie w formie plastycznej leporella nazywali swoje emocje, odczucia, wprowadzali treści poświęcone powstaniu warszawskiemu i życiu codziennemu mieszkańców, rozwijali myślenie kreatywne i krytyczne.
Od 2014 r. w działania edukacyjne „BohaterON w Twojej Szkole" zaangażowało się ponad 10 tysięcy przedszkoli, szkół i placówek dla dzieci i młodzieży, wysłano 1.250.000 kartek do powstańców z kraju i z zagranicy, a około 2. 000.000 uczniów uczestniczyło w zajęciach edukacyjnych na terenie Polski i za granicą, opublikowano 15 500 artykułów, wzmianek w mediach na temat akcji. Należy dopowiedzieć, że na początku działania akcji, żyło i uczestniczyło w rocznicowych wydarzeniach około 4.800 powstańców. Dzisiaj wśród nas pozostało niespełna 397 uczestników ( 67 mieszka poza Polską ) historycznego zrywu, a czas jest nieubłagany. Toteż należy okazać pamięć o tych, których już nie ma wśród nas oraz tym, którzy pozostali i śledzą losy Polski.
Jest nam niezmiernie miło, że uczniowie naszej szkoły poznali historię życia uczestników Powstania Warszawskiego oraz włączyli się do ogólnopolskiej kampanii.
Nauczyciel języka polskiego i historii
Beata Czechowska- Siudak.