ŚWIĘTO CZYTELNICTWA - czyli XIII EDYCJA „ NARODOWEGO CZYTANIA” w SP 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu

 

W XIII odsłonie Ogólnopolskiej Akcji pt. "Narodowe Czytanie” lekturą wybraną przez parę prezydencką został dramat romantyczny pt. "Kordian"- autorstwa Juliusza Słowackiego.

 

Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował słowa przesłania, zachęcając do współtworzenia akcji :

Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski. Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze.

 

List Prezydenta Andrzej Dudy

 

Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Poeta pragnął, by wydanie Kordiana odczytane zostało jako podjęcie dyskusji ideowej z Adamem Mickiewiczem. Wiadomo, że Słowacki nie pragnął sprowadzić swego sporu z Mickiewiczem do poziomu obrzucania się inwektywami, ale jego zamiarem było wydanie dramatu, który wskazałby rodakom ideę funkcjonowania w sytuacji utraty wolności.

A odpowiednikami były dwie sceny- Prolog i scena monologu na Mont Blanc. Słowacki przeciwstawia się usypianiu zniewolonego narodu proponowanego przez Mickiewicza na rzecz wezwania do działania i idei- „Polska Winkelriedem narodów”.

Autor ukazał w dziele obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, a punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, przede wszystkim poprzez analizę przyczyn i skutków klęski zrywu.

W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza.

Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany na scenach teatralnych. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych dzieł, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury. 

"Narodowe Czytanie" zostało zainicjowane w 2012 r. przez Bronisława Komorowskiego i jego żonę Annę Komorowską, a pomysłodawczynią była Agnieszka Celeda- dyrektor Biura Kultury.

I edycja Akcji rozpoczęła się lekturą „ Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych odsłonach przysłuchiwano się - „ Zemście” A. Fredry, „Trylogii” H. Sienkiewicza, „Lalce” B. Prusa, ”Quo vadis” H. Sienkiewicza, „Weselu” S. Wyspiańskiego. Natomiast „Narodowe Czytanie” w 2018 r. miało charakter wyjątkowy, ponieważ kampania czytelnictwa związana była z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a lekturą przewodnią było „Przedwiośnie” S. Żeromskiego.

W kolejnym roku poświęcono uwagę nowelom autorstwa E. Orzeszkowej, M. Konopnickiej, B. Prusa, B. Schulza, S. Żeromskiego i H. Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów, przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

W IX odsłonie Kampanii promującej czytelnictwo w Polsce i na terenach zamieszkanych przez Polonię, odczytano karty dramatu J. Słowackiego pt. "Balladyna”. Dzieło to zostało przeczytane w ponad 3200 miejsc w Polsce i na świecie. Natomiast w 2021 roku pochylono się nad komedią pt. "Moralność Pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku- Roku Romantyzmu Polskiego- odbyło się Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza- w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji. W ubiegłym roku w całej Polsce i na świecie, w trakcie Ogólnopolskiej Akcji odczytano karty powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem”.

 

W Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi również po raz trzynasty miała miejsce Ogólnopolska Akcja pt. "Narodowe Czytanie”, która poprzedzona została przez koordynatora Ogólnopolskiej Akcji- P. Beatę Czechowską- Siudak- wprowadzeniem uczniów klas szóstych do historii epoki romantyzmu, jej założeń, wskazaniu znaczenia dla literatury i historii społeczeństw, przybliżeniem biografii i ciekawostek poświęconych Juliuszowi Słowackiemu.

W tym roku uczniowie po zapoznaniu się z opowieścią Grzegorza pt „ Janku, co psom szył buty”, który stanowi fragment dramatu J. Słowackiego, wzięli aktywny udział w stacjonarnym escape roomie, czyli wykonywania zadań w grze klasowej, związanych z odczytanym i wysłuchanym opowiadaniem.

 

Beata Czechowska- Siudak

 

 

 

 

 

 

..


herb bytomia 230


 

Kontakt

Sekretariat szkoły czynny
od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7:00 do 15:00

ul. Łużycka 12a, 41-902 Bytom

telefony:  
(32) 280-05-50
(32) 289-33-33
fax (32) 280-00-69

e-mail: sekretariat @ sp51.bytom.pl
id. e-PUAP: SP51Bytom

Poziom zanieczyszczeń



 

Odwiedza nas.

Odwiedza nas 42 gości oraz 0 użytkowników.

Mała Galeria

mala_galeria001.jpg

Cyfrowobezpieczni.pl

Szkoła w programie
Cyfrowobezpieczni.pl
Bezpieczna Szkoła Cyfrowa
cyfrowobez logo

 

,


Stara wersja witryny dostepna pod adresem:
www.old.sp51.bytom.pl

 

 


 

 

INTEGRACJA

    W Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu kształcenie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zawsze było bliskie sercu osób kierujących pracą szkoły i pracujących w niej nauczycieli.

BIBLIOTEKA SZKOLNA

    Biblioteka szkolna w swych zbiorach posiada książki o różnej tematyce, tak, aby zaspokoić gust wszystkich czytelników. Należą do nich m.in.: powieści przeznaczone dla dzieci i młodzieży: obyczajowe, przygodowe, historyczne oraz bogaty wybór bajek i baśni.

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO

Daty rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktycznych wraz z przerwami w roku szkolnym 2023/2024.

Europejski Fundusz Społeczny


Projekty sponsorowane przez EFS.

Klasy 1-3


Najświeższe wiadomości z szkolnego życia maluszków

Plan lekcji


Plan lekcji wszystkich klas.



PROJEKTY EDUKACYJNE

Bierzemy udział w wielu projektach edukacyjnych, zapraszamy do zapoznania się z szczegółami.

AKADEMIA RODZICA

Kilka porad dla rodziców...

JADŁOSPIS

Co dziś dobrego na stołówce?

Zdrowe i smaczne dania z naszej stołówki...

SZKOŁA W PILOTAŻU PROGRAMOWANIA

Pilotaż wnosi do programu nauczania tematykę programowania. Zapozna uczniów z elementarnymi podstawami programowania opartymi na specjalnie stworzonych językach programowania dla dzieci.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com