„Łączka i inne miejsca poszukiwań” to ogólnopolski projekt edukacyjny pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, realizowany od kilku lat przez Instytut Pamięci Narodowej. Za projekt odpowiedzialne są: Biuro Przystanków Historia oraz Biuro Poszukiwań i Identyfikacji. Projekt realizowany jest przez Oddziały IPN w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie, Szczecinie i Warszawie oraz Delegaturę IPN w Bydgoszczy.„Łączka i inne miejsca poszukiwań” to cykl niezwykłych lekcji historii prowadzonych podczas comiesięcznych warsztatów. Uczestnicy poznają na nich metody wykorzystywane w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych i otrzymują do wykonania zadania. Jego cele to wspieranie wychowania patriotycznego i przywiązania do małych ojczyzn, kształtowanie postaw empatii wobec ofiar systemów totalitarnych, poszanowania dla życia ludzkiego oraz rozbudzanie ciekawości badawczej poprzez poznawanie warsztatu pracy historyków, archiwistów, genetyków i archeologów 17 listopada 2022 r. w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach odbyły się zajęcia inaugurujące VI edycję projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Adam Kondracki z pionu Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Katowicach przybliżył uczestnikom zajęć tajniki swojej pracy, m.in. jak po ponad 70 latach odnaleźć nieznane miejsca spoczynku ofiar totalitaryzmów. W drugiej części zajęć odbyły się warsztaty edukacyjne, podczas których młodzież samodzielnie próbowała rozwikłać zagadkę jednego z katowickich cmentarzy. W spotkaniu uczestniczyło 50 uczniów ze szkół z: Bielska-Białej, Bytomia, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic i Zabrza. Projekt skierowany jest do uczniów kl. 7 i 8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: kl. 7a- Kinga Wojtanowska, Magdalena Piskoń, Przemysław Jezuita, Tomasz Skoczylas, Charlie Witting, Wojciech Staniewicz, kl. 7b- Zuzanna Synowiec, Eulalia Grabowska, Wiktoria Niedźwiedź, Michał Bielicki- Świercz, Marek Jabłoński, Jakub Konieczny, kl. 8a- Zuzanna Witczak, Nicole Sycha, Marcin Strzelec, Karolina Kowol, Aleksandra Węglowska, Julia Dolibog, Ksawery Kępa, kl. 8b- Julia Glinka, Martyna Grabowska, Anita Ambroży, kl. 8d- Olga Bekus, Tomasz Praszczyk.  Zadaniem podsumowującym projekt będzie przygotowanie filmu inspirowanego zajęciami z kolejnymi specjalistami. W ramach projektu grupy będą się spotykać z archeologami, antropologami, archiwistami i historykami, poznając zarówno miejsca poszukiwań, jak i tajniki ich pracy. Projekt koordynują w Oddziale IPN w Katowicach Marek Łukasik (OBEN IPN Katowice)  i Adam Kondracki (BPiI IPN Katowice).„Łączka i inne miejsca poszukiwań” to ogólnopolski projekt edukacyjny pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, realizowany od kilku lat przez Instytut Pamięci Narodowej. Za projekt odpowiedzialne są: Biuro Przystanków Historia oraz Biuro Poszukiwań i Identyfikacji. Projekt realizowany jest przez Oddziały IPN w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie, Szczecinie i Warszawie oraz Delegaturę IPN w Bydgoszczy.„Łączka i inne miejsca poszukiwań” to cykl niezwykłych lekcji historii prowadzonych podczas comiesięcznych warsztatów. Uczestnicy poznają na nich metody wykorzystywane w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych i otrzymują do wykonania zadania. Jego cele to wspieranie wychowania patriotycznego i przywiązania do małych ojczyzn, kształtowanie postaw empatii wobec ofiar systemów totalitarnych, poszanowania dla życia ludzkiego oraz rozbudzanie ciekawości badawczej poprzez poznawanie warsztatu pracy historyków, archiwistów, genetyków i archeologów. 17 listopada 2022 r. w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach odbyły się zajęcia inaugurujące VI edycję projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Adam Kondracki z pionu Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Katowicach przybliżył uczestnikom zajęć tajniki swojej pracy, m.in. jak po ponad 70 latach odnaleźć nieznane miejsca spoczynku ofiar totalitaryzmów. W drugiej części zajęć odbyły się warsztaty edukacyjne, podczas których młodzież samodzielnie próbowała rozwikłać zagadkę jednego z katowickich cmentarzy. W spotkaniu uczestniczyło 50 uczniów ze szkół z: Bielska-Białej, Bytomia, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic i Zabrza. Projekt skierowany jest do uczniów kl. 7 i 8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: kl. 7a- Kinga Wojtanowska, Magdalena Piskoń, Przemysław Jezuita, Tomasz Skoczylas, Charlie Witting, Wojciech Staniewicz, kl. 7b- Zuzanna Synowiec, Eulalia Grabowska, Wiktoria Niedźwiedź, Michał Bielicki- Świercz, Marek Jabłoński, Jakub Konieczny, kl. 8a- Zuzanna Witczak, Nicole Sycha, Marcin Strzelec, Karolina Kowol, Aleksandra Węglowska, Julia Dolibog, Ksawery Kępa, kl. 8b- Julia Glinka, Martyna Grabowska, Anita Ambroży, kl. 8d- Olga Bekus, Tomasz Praszczyk.  Zadaniem podsumowującym projekt będzie przygotowanie filmu inspirowanego zajęciami  z kolejnymi specjalistami. W ramach projektu grupy będą się spotykać z archeologami, antropologami, archiwistami i historykami, poznając zarówno miejsca poszukiwań, jak i tajniki ich pracy Projekt koordynują w Oddziale IPN w Katowicach Marek Łukasik (OBEN IPN Katowice) i Adam Kondracki (BPiI IPN Katowice).

https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/174018,Katowicki-IPN-zainaugurowal-VI-edycje-projektu-Laczka-i-inne-miejsca-poszukiwan.html

Anna Dziadek

5.jpg2.jpg3.jpg4.jpgLOGO.png7.jpg9.jpg19.jpg1.jpg

 

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com