NARODOWE CZYTANIE 2021- X EDYCJA

w SP 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu.

W X jubileuszowej odslonie Ogólnopolskiej Akcji pt „Narodowe Czytanie” przewodnią lekturą wybraną przez parę prezydencką była „Moralność Pani Dulskiej”- autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

Z tej okazji Prezydent skierował słowa przesłania:

„Podczas tegorocznej,dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, by wspólnie czytać „Moralność Pani Dulskiej”. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie.Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępić zło.Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji- napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

„Ubiegloroczna edycja dowiodła, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom”- dodał Prezydent RP i zaingurował X edycję Narodowego Czytania, która jest ogólnopolską akcją publicznego czytania dzieł polskiej kultury pod patronatem pary prezydenckiej.

W roku 1906 - 15 grudnia została wystawiona prapremiera sztuki pt „Moralność Pani Dulskiej” i od razu stała się niezwykle popularną formą teatralną. Stanowi ona jedno z najważniejszych osiągnięć pisarskich Gabrieli Zapolskiej, jak również weszła do stałego repertuaru polskich teatrów w Krakowie, w Warszawie, we Lwowie.

Tak więc niezwykła popularność dramatu przesądziła o jej wyborze w kolejnej odsłonie akcji.

Narodowe Czytanie zostało zainicjonowane w 2012 r. przez Bronisława Komorowskiego i jego żonę Annę Komorowską, a pomysłodawczynią była Agnieszka Celeda- dyrektor Biura Kultury.

I edycja Akcji rozpoczęła się lekturą „ Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W kolejnych odsłonach przysłuchiwano się - „ Zemście” A.Fredry, „Trylogii”H. Sienkiewicza, „Lalce” B.Prusa,”Quo vadis” H. Sienkiewicza, „Weselu” S.Wyspiańskiego, „Przedwiośniu” S.Żeromskiego, nowelom autorstwa E.Orzeszkowej, M. Konopnickiej, B.Prusa, B. Schulza, S.Żeromskiego, H. Rzewuskiego. Natomiast w ubiegłym roku Polacy w kraju i za granicą śledzili bieg wydarzeń w dramacie J.Słowackiego pt „Balladyna”

W Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi po raz dzisiąty miała miejsce Ogólnopolska Akcja pt „ Narodowe Czytanie”, w czasie której uczniowie klas ósmych wysłuchali wybranych fragmentów dramatu w wykonaniu uczniów z klasy 8 E : Zosi Kruszyńskiej, Roxany Patoń, Nikodema Małkowskiego, Oliwii Sikory, Ani Rojowskiej, Ali Zdebik, Emilii Rebes, Zuzy Miki, Kuby Steckiewicza, po wcześniejszym zagajeniu przez opiekuna akcji – P. B.Czechowskiej- Siudak poświęconemu komedii pt „Moralność Pani Dulskiej”, jej bohaterom, samej autorce i ciekawostkom na temat dzieła.Po wysłuchaniu kwestii uczniowie wykonywali projekty kapeluszy męskich i damskich z przełomu XIX /XX w. oraz uczestniczyli w warsztatach dziennikarskich poświęconych sztuce redagowania artykułów.

Opiekę merytoryczną w tegorocznym Narodowym Czytaniu sprawowała nauczycielka języka polskiego P. Beata Czechowska- Siudak.

B.Czechowska- Siudak

 Poniżej galeria zdjęć

 https://photos.app.goo.gl/3Su7nY5thocjvfdaA

..


herb bytomia 230


 

Kontakt

Sekretariat szkoły czynny
od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7:00 do 15:00

ul. Łużycka 12a, 41-902 Bytom

telefony:  
(32) 280-05-50
(32) 289-33-33
fax (32) 280-00-69

e-mail: sekretariat @ sp51.bytom.pl
id. e-PUAP: SP51Bytom

Poziom zanieczyszczeń 

Odwiedza nas.

Odwiedza nas 54 gości oraz 0 użytkowników.

Mała Galeria

mala_galeria001.jpg

Cyfrowobezpieczni.pl

Szkoła w programie
Cyfrowobezpieczni.pl
Bezpieczna Szkoła Cyfrowa
cyfrowobez logo

 

,


Stara wersja witryny dostepna pod adresem:
www.old.sp51.bytom.pl

 

 


 

 

INTEGRACJA

    W Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu kształcenie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zawsze było bliskie sercu osób kierujących pracą szkoły i pracujących w niej nauczycieli.

BIBLIOTEKA SZKOLNA

    Biblioteka szkolna w swych zbiorach posiada książki o różnej tematyce, tak, aby zaspokoić gust wszystkich czytelników. Należą do nich m.in.: powieści przeznaczone dla dzieci i młodzieży: obyczajowe, przygodowe, historyczne oraz bogaty wybór bajek i baśni.

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO

Daty rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktycznych wraz z przerwami w roku szkolnym 2023/2024.

Europejski Fundusz Społeczny


Projekty sponsorowane przez EFS.

Klasy 1-3


Najświeższe wiadomości z szkolnego życia maluszków

Plan lekcji


Plan lekcji wszystkich klas.PROJEKTY EDUKACYJNE

Bierzemy udział w wielu projektach edukacyjnych, zapraszamy do zapoznania się z szczegółami.

AKADEMIA RODZICA

Kilka porad dla rodziców...

JADŁOSPIS

Co dziś dobrego na stołówce?

Zdrowe i smaczne dania z naszej stołówki...

SZKOŁA W PILOTAŻU PROGRAMOWANIA

Pilotaż wnosi do programu nauczania tematykę programowania. Zapozna uczniów z elementarnymi podstawami programowania opartymi na specjalnie stworzonych językach programowania dla dzieci.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com