Zrozumieć innych, czyli o sytuacji „Dzieci wojny” w Afganistanie na podstawie książki Deborah Ellis pt „Żywiciel”.

Uczniowie klasy VII e zrzeszeni w Klubie Czytelniczym ostatnie tygodnie poświęcili spotkaniom z pierwszą częścią trylogii pt „Żywiciel” autorstwa Deborah Ellis, która jest kanadyjską autorką, działaczką na rzecz pokoju, laureatką jednego z najważniejszych wyróżnień w świecie literatury dziecięcej- Sweden’s Peter Pan Prize. Autorka spędziła wiele miesięcy w obozach uchodźców,by udokumentować ich relacje w formie powieści. Tak więc trylogia jest fikcyjną historią wielu Afgańczyków, którym przyszło żyć pod rządami talibów.

Książka pt Żywiciel to opowieść o trudach, nieustannej walce o przetrwanie podejmowane przez dzieci i dorosłych w Afganistanie. To piękna opowieść o lojalności, przyjaźni i sile życia w niezwykłych warunkach, w jakich przyszło żyć Parvanie i jej rodzinie w Kabulu. To opowieść o trudnej sytuacji kobiet i dziewcząt, które nie mogą podejmować pracy i nauki ze względu na wprowadzone zakazy przez talibów, a złamanie ich grozi śmiercią lub ciężkim pobiciem.

Członkowie Klubu w trakcie spotkań i czytania powieści zastanawiali się i poszukiwali odpowiedzi na zagadnienia dotyczące sytuacji dziewcząt i chłopców pod rządami talibów, a następnie porównywali je z życiem rówieśników w Polsce i w Europie. Również wyszukiwali informacji dotyczących przejmowania władzy w ostatnich dziesięciu latach przez fundamentalistów, którzy wykorzystywali religię do swych celów.

Dużą pomocą metodyczną dla uczniów był proponowany przez CEO Przewodnik po książce, który uczniowie uzupełniali w trakcie lektury.

Podsumowaniem spotkań czytelniczych była przeprowadzona debata pt: Czy edukacja i czytelnictwo jest potrzebne dzieciom i młodzieży?. Uczestnikami dyskusji oprócz członków Klubu Czytelniczego byli przedstawiciele klas siódmych.

Beata Czechowska- Siudak

opiekun Klubu Czytelniczego

4a.jpg6a.jpg2a.jpg3a.jpg7a.jpg1a.jpg

 

..


herb bytomia 230


 

Kontakt

Sekretariat szkoły czynny
od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7:00 do 15:00

ul. Łużycka 12a, 41-902 Bytom

telefony:  
(32) 280-05-50
(32) 289-33-33
fax (32) 280-00-69

e-mail: sekretariat @ sp51.bytom.pl

Poziom zanieczyszczeń 

Odwiedza nas.

Odwiedza nas 42 gości oraz 0 użytkowników.

Mała Galeria

mala_galeria001.jpg

Cyfrowobezpieczni.pl

Szkoła w programie
Cyfrowobezpieczni.pl
Bezpieczna Szkoła Cyfrowa
cyfrowobez logo

 

,


Stara wersja witryny dostepna pod adresem:
www.old.sp51.bytom.pl

 

 


 

 

INTEGRACJA

    W Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu kształcenie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zawsze było bliskie sercu osób kierujących pracą szkoły i pracujących w niej nauczycieli.

BIBLIOTEKA SZKOLNA

    Biblioteka szkolna w swych zbiorach posiada książki o różnej tematyce, tak, aby zaspokoić gust wszystkich czytelników. Należą do nich m.in.: powieści przeznaczone dla dzieci i młodzieży: obyczajowe, przygodowe, historyczne oraz bogaty wybór bajek i baśni.

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO

Daty rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktycznych wraz z przerwami w roku szkolnym 2017/2018.

Europejski Fundusz Społeczny


Projekty sponsorowane przez EFS.

Klasy 1-3


Najświeższe wiadomości z szkolnego życia maluszków

Plan lekcji


Plan lekcji wszystkich klas.PROJEKTY EDUKACYJNE

Bierzemy udział w wielu projektach edukacyjnych, zapraszamy do zapoznania się z szczegółami.

AKADEMIA RODZICA

Kilka porad dla rodziców...

JADŁOSPIS

Co dziś dobrego na stołówce?

Zdrowe i smaczne dania z naszej stołówki...

SZKOŁA W PILOTAŻU PROGRAMOWANIA

Pilotaż wnosi do programu nauczania tematykę programowania. Zapozna uczniów z elementarnymi podstawami programowania opartymi na specjalnie stworzonych językach programowania dla dzieci.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com