Zadanie dla klas 8, grupa 1

6.04,2020r.

Pliki do pobrania:

Perfekt cd. na ieren.doc

Dzisiaj pierwsza lekcja w ramach obowiązkowego zdalnego nauczania.

Proszę do zeszytu wpisać temat lekcji:

Als Austauschschüler nach Berlin. Jako uczeń w ramach wymiany szkolnej do Berlina. Wprowadzenie czasu przeszłego Perfekt.

Zanim zapoznamy się z tekstem w podręczniku napiszę wam jak się tworzy czas przeszły Perfekt.

Osoby, które mają drukarkę  mogą to wydrukować i wkleić do zeszytu. Osoby, które nie mają muszą tę notatkę przepisać do zeszytu ( oczywiście to co stanowi notatkę o tym czasie, bez moich komentarzy dot. Kolejnych kroków działania.)

Czas przeszły Perfekt to czas używany w codziennej komunikacji. Składa się z czasownika posiłkowego, którym są czasowniki „sein –być” i „haben – mieć” oraz czasownika właściwego, który występuje w formie tzw. Partizip Perfekt.

Czasownikiem posiłkowym dla znaczącej większości czasowników jest czasownik „haben”.

(O tym, kiedy czasownikiem posiłkowym jest czasownik „sein” będzie na następnej lekcji).

Partizip Perfekt tworzymy dla czasowników regularnych poprzez dodanie do podstawy czasownika przedrostka „ ge „ i końcówki „t” .

Czasowniki regularne

hören  -  gehört                           machen  -  gemacht            spielen  -  gespielt                    malen  -  gemalt

(słuchać)                                               (robić)                                  (grać)                                   (malować)

Zdanie w czasie przeszłym z użyciem tego czasu Perfekt budujemy następująco:

Ich habe Musik gehört.                SłuchałemMuzki

Wir haben Hausaufgaben gemacht.Zrobiliśmyzadaniedomowe

Die Kinder haben Fußball gespielt.Dzieci grały w piłkę nożną.

Wer hat das Bild gemalt ?  Ktonamalowałtenobrazek ?

Jak widać przez osoby odmienia się czasownik „haben” (którego w zdaniu nie tłumaczymy na język polski, to tylko czasownik posiłkowy) , a drugi czasownik, ten który wyraża to co chcemy powiedzieć ,

jest w tej nowej formie Partizip Perfekt  , gdzie mamy:

przedrostek       gepodstawa czasownika  t.

W podręczniku, na stronie 46 jest tekst, w którym Leon pisze o swojej podróży.

Poszukajcie w tym tekście czasowników, które są w tej formie Partizip Perfekt. Wypiszcie je i obok napiszcie bezokolicznik czasownika od którego pochodzą i co znaczy ten czasownik.

Np. gemeldet  -  melden      (zameldować)

Następnie zapiszcie w zeszycie zdania, które są w tym czasie przeszłym i je przetłumaczcie

Np. Ich habe mich die ganze Woche nicht gemeldet.  Ja się cały tydzień nie meldowałem.

Ostatnie zadanie to ćw. 4 w podręczniku na stronie 46.

Zdjęcie strony w zeszycie proszę mi przesłać 2 razy ( chcę wypróbować 2 kanały informacyjne), przez librusa

poprzez zakładkę zadania domowe i na moja pocztę   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Priorytetem jest wiadomość w librusie.

Pozdrawiam i życzę zdrowia. Jeżeli będę wam odpisywała, nie będę używała zwrotów grzecznościowych, bo w obecnej sytuacji zajmuje to zbyt wiele czasu. Mariola Bielówka