20 marca 1921r. odbył się na Górnym Śląsku Plebiscyt, który miał zdecydować o przynależności  tego regionu do Polski lub Niemiec. W Plebiscycie szczególną rolę odegrał Bytom, gdzie funkcjonował  Polski Komisariat Plebiscytowy na czele z Wojciechem Korfantym.

O plebiscycie  na Górnym Śląsku postanowiono w traktacie wersalskim z 28 czerwca 1919r. . Zgodnie z art. 88 tego dokumentu miejscowa ludność Górnego Śląska w głosowaniu miała zdecydować, czy region ten pozostanie w Niemczech, czy zostanie przyłączony do odradzającej się w 1918r. Polski. Zgodnie z decyzją mocarstw zachodnich teren objęty plebiscytem został przejęty przez  Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą i Plebiscytową na czele z francuskim generałem Henri Le Rondem, która 11 lutego 1920roku  zaczęła działać w Opolu. Wraz z nią na Górny Śląsk przybyły wojska francuskie, brytyjskie i włoskie, których zadaniem było utrzymanie ładu i porządku. Równocześnie powołano do życia polski i niemiecki Komisariat Plebiscytowy., których zadaniem było prowadzenie kampanii plebiscytowej.

Polski Komsariat Plebiscytowy rozpoczął działalność w Bytomiu, a jego siedzibą był wykupiony przez władze polskie hotel ,, Lomnitz”.20 lutego decyzją  Naczelnika Państwa  Józefa Piłsudskiego, Polskim Komisarzem Plebiscytowym został Wojciech Korfanty.

Przygotowania do plebiscytu trwały prawie rok. Głosowanie odbyło się 20 marca 1921roku, wzięło udział ok. 1,2 mln uprawnionych do głosowania.Plebiscyt nie był dla Polaków korzystny: za przyłączeniem Górnego Śląska do Niemiec opowiedziało się 59,5 % uprawnionych, za Polską 40,4 %. 23 marca wobec niekorzystnego wyniku plebiscytu Wojciech Korfanty wysunął propozycję podziału Śląska  wg tzw. Linii Korgantego. Wobec braku korzystnych dla Polski rozstrzygnięć, Korfanty zdecydował się na  rozpoczęcie  III powstania śląskiego, które wybuchło z 2 na 3 maja 1921r. 

1.jpg2.jpg3.jpg

..


herb bytomia 230


 

Kontakt

Sekretariat szkoły czynny
od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7:00 do 15:00

ul. Łużycka 12a, 41-902 Bytom

telefony:  
(32) 280-05-50
(32) 289-33-33
fax (32) 280-00-69

e-mail: sekretariat @ sp51.bytom.pl

Poziom zanieczyszczeń 

Odwiedza nas.

Odwiedza nas 117 gości oraz 0 użytkowników.

Mała Galeria

mala_galeria001.jpg

Cyfrowobezpieczni.pl

Szkoła w programie
Cyfrowobezpieczni.pl
Bezpieczna Szkoła Cyfrowa
cyfrowobez logo

 

,


Stara wersja witryny dostepna pod adresem:
www.old.sp51.bytom.pl

 

 


 

 

INTEGRACJA

    W Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu kształcenie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zawsze było bliskie sercu osób kierujących pracą szkoły i pracujących w niej nauczycieli.

BIBLIOTEKA SZKOLNA

    Biblioteka szkolna w swych zbiorach posiada książki o różnej tematyce, tak, aby zaspokoić gust wszystkich czytelników. Należą do nich m.in.: powieści przeznaczone dla dzieci i młodzieży: obyczajowe, przygodowe, historyczne oraz bogaty wybór bajek i baśni.

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO

Daty rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktycznych wraz z przerwami w roku szkolnym 2017/2018.

Europejski Fundusz Społeczny


Projekty sponsorowane przez EFS.

Klasy 1-3


Najświeższe wiadomości z szkolnego życia maluszków

Plan lekcji


Plan lekcji wszystkich klas.PROJEKTY EDUKACYJNE

Bierzemy udział w wielu projektach edukacyjnych, zapraszamy do zapoznania się z szczegółami.

AKADEMIA RODZICA

Kilka porad dla rodziców...

JADŁOSPIS

Co dziś dobrego na stołówce?

Zdrowe i smaczne dania z naszej stołówki...

SZKOŁA W PILOTAŻU PROGRAMOWANIA

Pilotaż wnosi do programu nauczania tematykę programowania. Zapozna uczniów z elementarnymi podstawami programowania opartymi na specjalnie stworzonych językach programowania dla dzieci.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com