20 marca 1921r. odbył się na Górnym Śląsku Plebiscyt, który miał zdecydować o przynależności tego regionu do Polski lub Niemiec. W Plebiscycie szczególną rolę odegrał Bytom, gdzie funkcjonował Polski Komisariat Plebiscytowy na czele z Wojciechem Korfantym.
O plebiscycie na Górnym Śląsku postanowiono w traktacie wersalskim z 28 czerwca 1919r. . Zgodnie z art. 88 tego dokumentu miejscowa ludność Górnego Śląska w głosowaniu miała zdecydować, czy region ten pozostanie w Niemczech, czy zostanie przyłączony do odradzającej się w 1918r. Polski. Zgodnie z decyzją mocarstw zachodnich teren objęty plebiscytem został przejęty przez Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą i Plebiscytową na czele z francuskim generałem Henri Le Rondem, która 11 lutego 1920roku zaczęła działać w Opolu. Wraz z nią na Górny Śląsk przybyły wojska francuskie, brytyjskie i włoskie, których zadaniem było utrzymanie ładu i porządku. Równocześnie powołano do życia polski i niemiecki Komisariat Plebiscytowy., których zadaniem było prowadzenie kampanii plebiscytowej.
Polski Komsariat Plebiscytowy rozpoczął działalność w Bytomiu, a jego siedzibą był wykupiony przez władze polskie hotel ,, Lomnitz”.20 lutego decyzją Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, Polskim Komisarzem Plebiscytowym został Wojciech Korfanty.
Przygotowania do plebiscytu trwały prawie rok. Głosowanie odbyło się 20 marca 1921roku, wzięło udział ok. 1,2 mln uprawnionych do głosowania.Plebiscyt nie był dla Polaków korzystny: za przyłączeniem Górnego Śląska do Niemiec opowiedziało się 59,5 % uprawnionych, za Polską 40,4 %. 23 marca wobec niekorzystnego wyniku plebiscytu Wojciech Korfanty wysunął propozycję podziału Śląska wg tzw. Linii Korgantego. Wobec braku korzystnych dla Polski rozstrzygnięć, Korfanty zdecydował się na rozpoczęcie III powstania śląskiego, które wybuchło z 2 na 3 maja 1921r.