20 lutego 2020 r. w Bytomiu odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy powołania Wojciecha Korfantego na stanowisko polskiego komisarza plebiscytowego.

W ramach obchodów  od rana uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami- kl. 6d, 6a, 6e, 7a, 6b, 7e, 7b i 7c wzięli udział w spacerach edukacyjnych śladami Korfantego. Podczas spacerów otrzymali materiały historyczne (m.in. mapownik, filmową encyklopedię powstań śląskich, spacerownik po Bytomiu) poświęcone polskiemu komisarzowi plebiscytowemu oraz wydarzeniom, które odegrały kluczową rolę w walce o polski Śląsk.

Klasa 8a uczestniczyła w głównych uroczystościach na bytomskim Rynku. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz miejskich w Bytomiu, Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, posłowie i senatorowie RP oraz miast Metropolii, między innymi Katowic, Świętochłowic, Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór. Obchodom towarzyszyła wojskowa asysta honorowa 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. Gościem honorowym wydarzenia był prawnuk Wojciecha Korfantego – Michael Korfanty. Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą Wojciecha Korfantego oraz tablicą Polskiego Komisariatu Plebiscytowego.

Ciągłe represje, aresztowania, prześladowania i terroryzm władz niemieckich wobec polskiej ludności Górnego Śląska, oraz chęć przywrócenia tych terenów do Polski, były głównym impulsem do podejmowania walk przeciwko Niemcom w latach 1919–1921. Trzy powstania przyczyniły się do ustalenia zachodniej granicy II Rzeczpospolitej, wpływając na Radę Ambasadorów, która zdecydowała o podziale Górnego Śląska z korzyścią dla Polski.  Była to dla nas żywa lekcja historii.

Anna Dziadek

100_rocznica_Komisariatu_Plebiscytowego_4.pngimage202502500p1e0s1dcaorfbl151epp1ci41mhn3.jpg100_rocznica_Komisariatu_Plebiscytowego.jpg100_rocznica_Komisariatu_Plebiscytowego_1.jpgWojciech_Korfanty.jpg100_rocznica_Komisariatu_Plebiscytowego_5.jpg

..


herb bytomia 230


 

Kontakt

Sekretariat szkoły czynny
od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7:00 do 15:00

ul. Łużycka 12a, 41-902 Bytom

telefony:  
(32) 280-05-50
(32) 289-33-33
fax (32) 280-00-69

e-mail: sekretariat @ sp51.bytom.pl

Poziom zanieczyszczeń 

Odwiedza nas.

Odwiedza nas 186 gości oraz 0 użytkowników.

Mała Galeria

mala_galeria001.jpg

Cyfrowobezpieczni.pl

Szkoła w programie
Cyfrowobezpieczni.pl
Bezpieczna Szkoła Cyfrowa
cyfrowobez logo

 

,


Stara wersja witryny dostepna pod adresem:
www.old.sp51.bytom.pl

 

 


 

 

INTEGRACJA

    W Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu kształcenie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zawsze było bliskie sercu osób kierujących pracą szkoły i pracujących w niej nauczycieli.

BIBLIOTEKA SZKOLNA

    Biblioteka szkolna w swych zbiorach posiada książki o różnej tematyce, tak, aby zaspokoić gust wszystkich czytelników. Należą do nich m.in.: powieści przeznaczone dla dzieci i młodzieży: obyczajowe, przygodowe, historyczne oraz bogaty wybór bajek i baśni.

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO

Daty rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktycznych wraz z przerwami w roku szkolnym 2017/2018.

Europejski Fundusz Społeczny


Projekty sponsorowane przez EFS.

Klasy 1-3


Najświeższe wiadomości z szkolnego życia maluszków

Plan lekcji


Plan lekcji wszystkich klas.PROJEKTY EDUKACYJNE

Bierzemy udział w wielu projektach edukacyjnych, zapraszamy do zapoznania się z szczegółami.

AKADEMIA RODZICA

Kilka porad dla rodziców...

JADŁOSPIS

Co dziś dobrego na stołówce?

Zdrowe i smaczne dania z naszej stołówki...

SZKOŁA W PILOTAŻU PROGRAMOWANIA

Pilotaż wnosi do programu nauczania tematykę programowania. Zapozna uczniów z elementarnymi podstawami programowania opartymi na specjalnie stworzonych językach programowania dla dzieci.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com