To już 37 rocznica krwawej pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek. Od milicyjnych kul zginęło wtedy dziewięciu protestujących górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego.Uczestnicy biegu upamiętnili tragedię z 16 grudnia 1981 r. i oddali hołd Dziewięciu Górnikom, zastrzelonym podczas pacyfikacji kopalni „Wujek”. Bieg odbył się 16 grudnia 2018 r., w kolejną rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”. 

Każda ze szkół wybrała własnego patrona biegu, jednego z zabitych górników, w koszulkach z jego wizerunkiem pobiegła pod Pomnikiem Krzyż Poległych Górników w Katowicach, gdzie  zapaliliśmy znicze, w hołdzie zabitym górnikom.

 W naszym mieście Bytomiu przypomnieliśmy to wydarzenie.W czwartek 13 grudnia o godz. 8.15 przy Urzędzie Miejskim spotkali się uczestnicy biegu, zapalili znicze przy Pomniku Ofiar Komunistycznego Terroru.

Byli to uczniowie kl. 8c:  Dagmara Kurc, Lena Grzesik, Iga Grzesik, Agnieszka Jastrzębowska, Agnieszka Zemczak, Piotr Bembenek, Dominik Skowroński, Bartosz Księżyk, Krzysztof Majrowski. pod opieką Pani Anny Dziadek

https://dziennikzachodni.pl/bieg-9-gornikow-mlodziez-pobiegla-by-upamietnic-poleglych-na-kopalni-wujek-w-1981-roku-zdjecia/ga/13744984/zd/327888

Serdeczne podziękowania dla uczestników biegu, którzy wykazali się piękną postawą patriotyczną.

                                                                                                                                 Anna Dziadek

1.png6.png5.png2.png3.png4.png

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com