„Jedyna taka wystawa szeroko pokazująca historię regionu na Śląsku o Śląsku”.

Grupa uczniów z klasy 7 c i 8 e miała możliwość zwiedzenia  wystaw stałych  i czasowych w Muzeum Śląskim w Katowicach, które ukazują historię Śląska od czasów średniowiecznych do współczesności. To w tym miejscu zgromadzony jest dorobek intelektualny, dziedzictwo regionu ukazujące dynamikę przemian społecznych i przemysłowych oraz jego wielokulturowość.

Uczniowie zwiedzanie rozpoczęli  od symbolicznego przejścia przez kopalnię wzdłuż ściany, na której wyświetlana jest animacja przedstawiająca  górników przed zjazdem na kopalnię. Wystawa nosi tytuł „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Następnie na dotykowych monitorach, planszach, prezentacjach multimedialnych mogli odczytywać wiadomości rozszerzające wiedzę na temat miejsc rozkwitu życia kulturalnego, przemysłowego naszej malej Ojczyzny. Ponadto mogli  poznać  galerię wybitnych Górnoślązaków, fakty z życia XIX , XX wieku –powstania śląskie, okres międzywojenny, powojenny, czasy komuny, zmiany demograficzne i społeczne, schyłek PRL – u. A odbiciem jest zgromadzonych 800 oryginalnych eksponatów, plansz, dostosowana do danego okresu oprawa scenograficzna i multimedia, tradycyjne technologie i nowoczesne np.technikaPepper’sGhost.

Inne wystawy poświęcone  są arcydziełom malarskim i noszą tytuły : Galeria sztuki polskiej 1800-1945 ; Galeria  po 1945; Galeria śląskiej sztuki sakralnej ; Galeria sztuki nieprofesjonalnej. Uczniowie mogli kontemplować sztukę Juliana Fałata, Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego czy dzieła malarzy prymitywistów np. Erwina Sówki, Pawła Wróbla, Teofila Ociepki czy Ewalda Gawlika. Inna wystawa „Centrum scenografii polskiej posiada kolekcje scenografii teatralnej i filmowej  i również ukazuje niezwykłe bogactwo tworzywa filmowego.

Na uwagę zasługuje fakt, że muzeum mieści się na terenie dawnej kopalni „Katowice , a wystawy znajdują się 14 metrów poniżej powierzchni ziemi. Dla uczniów to była żywa lekcja historii  w miejscu, w którym dokonuje się dialog przeszłości ze współczesnością.

Wycieczka została zorganizowana przez nauczyciela języka polskiego i historii Beatę Czechowską – Siudak.

1.png5.png2.png3.png4.png

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com