VII   NARODOWE CZYTANIE w SP nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi.

„Szanowni Państwo – Drodzy Rodacy

W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu przeżyć początku XX wieku niż „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Wszystko, co się kłębiło wówczas w duszach Polaków,  odnajdujemy w tej książce – testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego życia Żeromski pozostawił II Rzeczypospolitej. W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę zapraszam Państwa do Narodowego Czytania właśnie „Przedwiośnia”. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz stałego celu, była też formą uczczenia jubileuszu. Niech z kart jego powieści przemówią do nas i ożyją na nowo dyskusje o wymarzonych „szklanych domach” i sielska atmosfera Nawłoci”.

Powyższy tekst jest fragmentem przemówienia, który został wygłoszony przez prezydenta R.P. Pana Andrzeja Dudę przed rozpoczęciem ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania powieści „Przedwiośnie” przez Parę Prezydencką w dniu 8.09. w Ogrodzie Saskim w Warszawie

Akcja Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych, polskich dzieł literackich.

       Czytanie zostało nazwane „narodowym”,  aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter.

       Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości, a była ona niezwykle potrzebna Polakom w tamtym czasie kształtowania się gospodarki, podstaw sądownictwa, prawa, reform. Gdy Żeromski przedstawił utwór  społeczeństwu polskiemu, radość z uzyskanej wolności powoli słabła, a związane to było z trudną sytuacją Polski – państwa borykającego się z biedą, bezrobociem, inflacją, korupcją i partyjnymi rozgrywkami, które hamowały konieczne reformy. Opublikowana w 1924 roku powieść była reakcją pisarza na niezwykle napiętą sytuację polityczną, która groziła wybuchem rewolucji. Żeromski – zwolennik reform pragnął za wszelką cenę przestrzec elity społeczne przed wybuchem niezadowolenia i wezwać do szybkiego rozwiązywania najbardziej palących problemów.

Dla Żeromskiego „Przedwiośnie „ była to literacka diagnoza problemów społecznych i ostrzeżenie przed skutkami braku reform. Ponadto autor oskarżał rząd i parlament o bezczynność.

Głównym bohaterem powieści jest młody Cezary Baryka, który reprezentuje młode pokolenie Polaków. Fabuła została tak ułożona, że bohater nieustannie konfrontuje przywiezione z Rosji marzenia o Polsce z zastaną rzeczywistością. Jego krytycyzm i oczekiwanie natychmiastowych zmian wynikają nie tylko z wrażliwości na polską biedę, ale są również odbiciem pokoleniowego buntu i typowego dla młodych ludzi radykalizmu przekonań. Obok niego niezwykle ważnymi osobami są wysoki urzędnik państwowy – Szymon Gajowiec i działacz partii komunistycznej – Antoni Lulek. Między nimi, antagonistami postawiony jest Cezary Baryka, który słucha racji obu stron, by w końcu podjąć samodzielne decyzje. Taki sposób postępowania był dla Żeromskiego wzorcem nowoczesnego, dojrzałego człowieka i obywatela.

W powieści pisarz również zawarł  cechy polskiego inteligenta, którego postawę kształtują takie wartości jak : patriotyzm, odwaga, idealizm, rozległa wiedza i wrażliwość społeczna.

W naszej szkole  po raz siódmy pod patronatem Prezydenta R.P. również miała miejsce Akcja Narodowego Czytania wśród uczniów klas siódmych i ósmych, która została zainicjowana w dniu 7.09 2018 r. przez nauczyciela języka polskiego p. Beatę Czechowską – Siudak i  uczniów  z klasy 8 E : M. Kukulskiego, L. Petelicką A. Frączka, D. Barana, Z. Zakrzewską.

Po odczytaniufragmentów rozdziałów odbyły się w klasach warsztaty i  debaty dyskusyjne, mające na celu zaaktywizowania młodzieży do przemyśleń, wysuwania dojrzałych sądów i wypromowania środowiska lokalnego.

     10.09.2018 r. nasi uczniowie z klasy VIII E: A. Kruszyński, N. Klita, Z. Zakrzewska, N. Balińska,L. Petelicka, M. Kukulski, K. Kruszko,  M. Kojder, D. Baran, K. Żelabowski uświetnili ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, która odbywała sięw Bibliotece Publicznej w Bytomiu recytacją utworów  o charakterze patriotycznym. Nasze bytomskie wspólne czytanie Przedwiośnie rozpoczął prezydent Bytomia  - Pan Damian Bartyla, a kontynuowali goście zaproszeni.

Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowała nauczycielka języka polskiego p. B. Czechowska – Siudak.

18091803.png11091812.png11091804.png11091806.png11091802.png11091803.png18091804.png11091808.png18091802.png18091801.png11091801.png11091807.png18091806.png11091810.png11091805.png11091809.png11091813.png18091805.png11091814.png


AdmirorGallery 5.1.1, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Website secured by Security Audit Systems, visit our cyber security website

Kontakt

Sekretariat szkoły czynny
od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7:00 do 15:00

ul. Łużycka 12a, 41-902 Bytom

telefony:  
(32) 280-05-50
(32) 289-33-33
fax (32) 280-00-69

e-mail: sekretariat @ sp51.bytom.pl

Odwiedza nas.

Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.

. 

Mała Galeria

mala_galeria001.jpg

Cyfrowobezpieczni.pl

Szkoła w programie
Cyfrowobezpieczni.pl
Bezpieczna Szkoła Cyfrowa
cyfrowobez logo

 

,


Stara wersja witryny dostepna pod adresem:
www.old.sp51.bytom.pl

 

 


 

 

INTEGRACJA

    W Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu kształcenie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zawsze było bliskie sercu osób kierujących pracą szkoły i pracujących w niej nauczycieli.

BIBLIOTEKA SZKOLNA

    Biblioteka szkolna w swych zbiorach posiada książki o różnej tematyce, tak, aby zaspokoić gust wszystkich czytelników. Należą do nich m.in.: powieści przeznaczone dla dzieci i młodzieży: obyczajowe, przygodowe, historyczne oraz bogaty wybór bajek i baśni.

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO

Daty rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktycznych wraz z przerwami w roku szkolnym 2017/2018.

Europejski Fundusz Społeczny


Projekty sponsorowane przez EFS.

Klasy 1-3


Najświeższe wiadomości z szkolnego życia maluszków

Plan lekcji


Plan lekcji wszystkich klas.PROJEKTY EDUKACYJNE

Bierzemy udział w wielu projektach edukacyjnych, zapraszamy do zapoznania się z szczegółami.

 

AKADEMIA RODZICA

Kilka porad dla rodziców...

Co dziś dobrego na stołówce?

JADŁOSPIS

Zdrowe i smaczne dania z naszej stołówki...

SZKOŁA W PILOTAŻU PROGRAMOWANIA

Pilotaż wnosi do programu nauczania tematykę programowania. Zapozna uczniów z elementarnymi podstawami programowania opartymi na specjalnie stworzonych językach programowania dla dzieci.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com