GODZINY FUNKCJONOWANIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

Udział biblioteki w Dniu Otwartym Szkoły

14 marca w trakcie Dnia Otwartego Szkoły biblioteka miała okazję zaprezentować swoje zbiory.

Przedszkolaki ze swoimi rodzicami odwiedzały również czytelnię, gdzie zorganizowano kiermasz książek.

Do obsługi stoiska zgłosiła się uczennica Maja Chojnacka z klasy 6d, której serdecznie dziękujemy.

Czytelnia w nowej odsłonie

26 lutego po kilkuletniej przerwie do dyspozycji uczniów wróciła czytelnia.

Pomieszczenie wzbogacono o nowe regały zakupione ze środków pozyskanych w ramach udziału szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

Rozstrzygnięcie konkursów czytelniczych

W styczniu rozstrzygnięto konkursy czytelnicze organizowane w I semestrze we wszystkich klasach. Nagrody stanowiły książki zakupione ze środków przeznaczonych na promocję czytelnictwa w ramach udziału biblioteki w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

Wykaz tematów konkursów prezentujemy poniżej:

Konkurs plastyczny inspirowany treścią książki Toma Justyniarskiego Psie troski

Klasa 1b

Konkurs plastyczny inspirowany treścią książki Barbary Gawryluk Mali bohaterowie

Klasa 1c

Konkurs plastyczny inspirowany treścią książki Waldemara Cichonia Cukierku, ty łobuzie!

Klasy : 2a, 2b, 2c, 2d

Konkurs czytelniczy ze zrozumienia treści książki Danuty Parlak Kapelusz Pani Wrony

Klasy: 3a, 3b, 3c

Konkurs ze znajomości frazeologizmów na podstawie książki Grzegorza Kasdepke Co to znaczy

Klasy: 4a, 4b, 4c

Konkurs czytelniczy ze znajomości treści utworu Jana Brzechwy Akademia Pana Kleksa

Klasa 4d

Konkurs czytelniczy ze znajomości treści książki Mikołajek

Klasy: 5a, 5b, 5c, 5d

Konkurs czytelniczy ze znajomości treści utworu Henryka Sienkiewicza Janko Muzykant Henryka Sienkiewicza

Klasy: 6a, 6b, 6c, 6d

Konkurs czytelniczy ze znajomości treści Opowiadań Antoniego Czechowa

Klasy: 7a, 7b, 7c, 7d, 8a, 8b

Konkurs czytelniczy ze znajomości treści Małego księcia A. de Saint- Exupery'ego

Kiermasz książek

W grudniu w bibliotece szkolnej zorganizowano kiermasz książek. W ofercie znalazła się literatura o tematyce świątecznej, ale także książki edukacyjne i poradniki. Wydarzenie zorganizowano dzięki uprzejmości Księgarni Tuliszków, która dostarczyła książki do szkoły.

Udział w projekcie MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK

Wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali WYPRAWKI CZYTELNICZE przekazane przez Instytut Książki z siedzibą w Krakowie w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

W skład wyprawki wchodzi książka WNUCZKA ANTYKWARIUSZA autorstwa Justyny Bednarek oraz broszura dla rodziców i opiekunów traktująca o korzyściach płynących ze wspólnego, rodzinnego czytania.

Pierwszoklasiści w gronie czytelników

W listopadzie grono czytelników powiększyli pierwszoklasiści. Podczas zajęć z bibliotekarzem uczniowie poznali zasady korzystania z księgozbioru i obchodzenia się z książkami. Chętnie opowiadali o ulubionych bohaterach literackich.
Na zakończenie wypożyczyli następujące  książki zakupione w ramach udziału biblioteki w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa:
- uczniowie klasy 1a - Psie troski Toma Justyniarskiego
- uczniowie klasy 1b - Mali bohaterowie Barbary Gawryluk
- uczniowie klasy 1c - Cukierku, ty łobuzie Waldemara Cichonia
Wszyscy otrzymali również pamiątkowe spersonalizowane zakładki do książek wykonane przez bibliotekarza.

Zaproszenie do udziału w kolejnej edycji konkursu WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu „Wielka Liga Czytelników”. W naszej szkole cieszy się on coraz większą popularnością.

Zeszłoroczną edycję zakończyliśmy ogromnym sukcesem drużyny trzecioklasistek, które zdobyły tytuł MISTRZA POLSKI.

Główne cele konkursu to promocja czytelnictwa, wzmacnianie wychowawczej roli rodziny, integracja międzypokoleniowa poprzez wspólne czytanie literatury oraz promowanie postawy zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie.

Druki zgłoszenia do konkursu można pobrać w bibliotece szkolnej.

W związku z udziałem szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna wzbogaciła się

o nowe woluminy – głównie lektury szkolne oraz książki dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Szczegółowy wykaz tytułów zakupionych książek znajduje się poniżej.

Zachęcamy do korzystania!

Bednarek J. - Niesamowite przygody 10 skarpetek

Carroll L. - Alicja w krainie czarów

Centkiewiczowie – Zaczarowana zagroda

Waldemar Cichoń – Cukierku, ty łobuzie!

Frączek A. - Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą

Gawryluk B. - Mali bohaterowie

Grodek J. - Mania - dziewczyna inna niż wszystkie

Justyniarski T. – Psie troski

Kosik R. – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Krzyżanek J. – Dobre uczynki Cecylki Knedelek

Lindgren A. - Dzieci z Bullerbyn

Montgomery L.M. - Ania z Zielonego Wzgórza

Mull B.- Baśniobór

Sienkiewicz H. - Nowele

Stanecka Z. – Nasza paczka i niepodległość

Wierzbicki Ł. – Afryka Kazika

Nożyńska A. - Wierszyki logopedyczne

Strzałkowska M. - Gimnastyka dla języka

Strzałkowska M. - Logopedyczne potyczki

Strzałkowska M. - Wierszyki łamiące języki

Szwajkowska i in. - Wierszyki ćwiczące języki

16 października 2023

W październiku szkoła uczestniczyła w kolejnej edycji bytomskiego festiwalu literackiego BECEK CZYTA.

Bibliotekarz wziął udział w zajęciach z Katarzyną Michalską zorganizowanych pod hasłem „O odwadze. Spotkajmy się wokół książki Asiunia Joanny Papuzińskiej”.

Siódmoklasiści wybrali się na warsztaty o emocjach nastolatków prowadzone przez Annę Bukowską. Temat wywołał duże zainteresowanie, a najbardziej aktywnych prowadząca zapraszała na scenę po atrakcyjne nagrody.